Ae Dil Hai Mushkil

Konečně čeští fanoušci bollywoodu nemusí za novým filmem jezdit do sousedních zemí, čekat na festival či se uchylovat k nelegálním praktikám. Díky společnosti Bollywood Europa mají možnost vidět některé z nejnovějších filmů i v českých kinech. Jde zatím o takový zkušební mód, do kterého jsme zařazeni spolu s Maďarskem a Polskem. Doufám, že se promítání chytí a mi se konečně zařadíme mezi bollywoodsky pokrokové země Evropy.

Minulý týden jsem tedy měla příležitost konečně vidět film Ae Dil Hai Mushkil, který měl premiéru v říjnu 2016, o kontroverzích kolem ADHM jsem psala zde: No a už dlouho mě žádný film tak moc neštval, takže se o to musím podělit. Upozorňuji, že nejsem žádný zkušený recenzent, prostě jen vyjadřuji názor. J Zajímavé je, že na našem csfd má ADHM zatím celkem dobré hodnocení, i když pro mne to bylo těžké sousto. Nějak se mi netrefil do vkusu.

Dharma Productions, Facebook

Romantický film od režiséra Karana Johara se točí kolem podivného kamarádského vztahu Ayana (Ranbir Kapoor) a Alizeh (Anushka Sharma). Do toho se postupně přimíchá Aishwarya Rai Bachchan jako Saba a DJ Ali v podání Fawada Khana. Ústředním motivem je neopětovaná láska, kamarádství a vášeň.

Příběh ovšem velmi pokulhává, vlastně by se dalo říct, že tam skoro žádný není. Na začátku se do filmu velmi rychle vpadne přes nezajímavou retrospektivu a až příliš dlouhou dobu sledujeme nezábavné poskakování, flirtování, tančení, zpívání, škádlení a slavení ústřední dvojice Ayana a Alizeh. Dialogy jsou moc dlouhé, klišovité a pro mne fakt nezajímavé. Oceňuji celou řadu náznaků a odkazů k jiným bollywoodským filmům, písním a scénám. Otázka je, jak tohle vezmou ti, co vůbec netuší, o čem je řeč.

Alizeh a Ayan. Dharma Productions, Facebook

Ranbir hodně přehrává, což není nic nového, ale zde mi to prostě trhalo uši. V jednom momentě, když se snažil zoufale brečet, jsem si říkala, že ten brekot v tom filmu určitě jen hraje a každou chvíli se tomu začne smát, jenže k tomu nedošlo. Shodou okolností jsem nedávno viděla i film Befikre, který pracuje s podobným tématem a i Ranveerův Dharam je velmi podobný roli Ranbira v ADHM (ta jejich shoda jmen je vtipná). Oba dva jsou tak trochu dětinský, rozmarný, nadržený a nepřipravení na vážnější závazky. Jenže Ranveer je ve výsledku daleko méně přehnaný a přežila jsem ho bez úhony.

I Anushka, kterou mám jinak velmi ráda, mi tu nesedla a to hlavně tím, co jí scénáristé vkládali do úst. Také za to mohl (asi) režisér, který ji doporučil, aby se po celou první polovinu neustále šklebila a pitvořila. Spolu s přehnaným Ranbirem a absencí jakékoliv zápletky pak byla první polovina téměř neúnosná. Zachraňovala ji hlavně sárí scéna v horách, která parodovala starší bollywoodské klipy a svatební scéna kvůli nádherné svatební róbě (lehenga) od Manishe Malhotry. Na svatbě se najednou z ničeho nic Ranbir objeví bez vousů, aby je o pár scén později již zase záhadně měl. V tom bude určitě skryta hluboká symbolika, no já si tím ale hlavně uvědomila, že s vousy to všem sluší daleko víc, tedy alespoň všem chlapům.

Alizeh a Ayan. Dharma Productions, Facebook

Ve druhé polovině se objeví Aishwarya jako vášnivá, tajemná básnířka Saba. Překvapivě se právě ona stala mou nejoblíbenější postavou filmu a to hlavně pro svou vyzrálost a sebevědomí. Svým šarmem zkrotí i uzoufaného truhlíka Ranbira, ze kterého se na pár okamžiků stane celkem koukatelná a přitažlivá postava. Saba je současně milenkou, matkou i múzou a je celkem jasné, že velmi důrazným prvkem této postavy je ukázat, že to Aishwarye Rai pořád sluší.

Závěrečná část je pak plná žárlivých scén, rozchodů, příchodů, vysvětlování, výčitek, běhání a také jednoho obřího zvratu, který nebudu prozrazovat, ale přišel mi fakt dost mimo. Je to celkově dost natahované a opět přehnané. Když jsem si už potřetí myslela, že je konec, tak Alizeh požádala Ayana ať něco zazpívá a já v duchu skučela „né, prosím, hlavně už nezpívej“.

Saba a Ayan. Dharma Productions, Facebook

No závěrem: styl vyprávění mě nezaujal, opět na rozdíl od Befikre, který mi přišel svižnější, zábavnější a zajímavější. Film nemá pořádný spád, začátek je obzvlášť nudný. Herecké výkony mě neohromily, scénář většinou také slabý a příběh se tam také skoro nevyskytuje. Věrohodná byla tak akorát Saba a DJ Ali, jinak jsem nechápala motivy a ani pohnutky hlavních postav a lezli mi na nervy. Soundtrack je super, ale zde mi, více než kdy jindy, vadilo, že se Ranbir nezpívá sám. Při jeho zpívání na ulici to působilo úplně komicky.

Pobavilo mě, že opět byli v každém koutě Evropy roztroušení bohatí Indové, to mám vždycky ráda. Roličky Shah Rukh Khana a Alii Bhatt byly tak nějak zbytečné, ale proč ne. Evropská města neměla ve filmu moc prostoru, prostě jen více nevyužité kulisy. Možná jsem byla zrovna v nějakém zvláštním rozpoložení, ale film ve mně nezanechal nic hlubšího, nijak moc se mě nedotknul. Snad jen tím, že mě prostě nebavil.

Add comment

Comments - Overview

 • Fried tomato: cook any

  18 Dec 2017 09:03:00 | Niopcelp

  Dish of fried tomatoes like all. Guests in most cases ask guide are surprised talent hostess. Even children with pleasure eat fried tomato in biscuit. Tomatoes very good combined are combined with many products. Garlic adds fineness. Cheese gives ruddy crust. Italian herbs turn roasted tomatoes into a dish from a restaurant. Omelette with tomatoes - elementary and nutritious dish for breakfast. Prepare even sandwiches with fried tomatoes.
  Cooking tomatoes easily. For cooking use butter. In olive oil - fewer calories. It is also combined mixed with fried cubes tomatoes.
  <a href=http://stewedtomatoes.top/homemade-stewed-tomatoes-recipe>http://stewedtomatoes.top/homemade-stewed-tomatoes-recipe</a>

  Reply

 • Usually semilunaris someone's regenerate cooperative.

  3 Apr 2019 00:49:30 | aaurahase

  http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Buy Amoxicillin Online <a href="http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/">18</a> vga.twfv.bollytravel.com.ttf.yu http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/

  Reply

 • Reassure consume mechanically fall responsible holes.

  19 May 2019 10:10:32 | aijueeqo

  http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Amoxicillin 500 Mg <a href="http://mewkid.net/buy-amoxicillin/">Buy Amoxicillin</a> kmc.nedv.bollytravel.com.jsi.gk http://mewkid.net/buy-amoxicillin/

  Reply

 • I promised.

  18 Feb 2021 03:27:09 | orato

  Hi, this is Jenny. I am sending you my intimate photos as I promised. https://tinyurl.com/ycujxbmm

  Reply

inPagewebsite, domain and webhosting easily