Film Baahubali: The Conclusion bude promítán 19/10/2017 OD 19:00 v rámci Festivalu bollywoodského filmu.

Více info níže, facebook či stránky Atlasu.

Fenomén Baahubali


Film Baahubali: The Beginning měl premiéru v roce 2015 a setkal se s ohromným diváckým úspěchem. Režisér S.S. Rajamouli byl údajně nadšen příběhy, které mu vyprávěl jeho otec K.V.Vijayendra Prasad o odvážné Šivagami a Kattapovi. Společně pak vytvořili scénář, do kterého zamíchali i indickou mytologii, historii či komiksové příběhy. Výsledkem je zajímavý a poutavý příběh s krásnými kostýmy, neskutečně úřasnou hudbou (M.M.Keeravani), výpravou, herci a scénami. Dozvěděla jsem se, že dokonce hlavní bojová scéna z filmu proplouvá internetem a sklízí celkem uznání. V něčem může film připomínat Hru o trůny či film 300: Bitva u Thermopyl, má však celkem originální takovou jihoindickou estetiku.

                                           První díl Baahubali: The Beginning. Produkční společnost Arka Media Works.

Rozpočet filmu byl 1.8 bilionu Rs, což z něj dělalo do té doby vůbec nejdražší indický film všech dob, přeskočen byl až svým následovníkem, filmem Baahubali: The Conclusion. Hodně z rozpočtu filmu spolkly efekty, kterým vůbec nerozumím, a proto se k nim nebudu radši vůbec vyjadřovat. Fakt ovšem je, že některé scény jsou mému laickému oku protivné a přehnané, takže to šlo asi udělat lépe.Film není bollywoodský, jak by se mohlo zdát, ale tollywoodský, natočen byl současně v telugštině a tamilštině a až následně byl předabován a přezpíván do hindštiny. Bollywoodským filmům vytřel zrak a z hlediska výnosů patří druhému dílu druhé místo za filmem Aamira Khana Dangal. Měla jsem k prvnímu dílu pár výhrad, hlavně co se týče vztahu Šivy a Avanthiky či k některým přehnanostem, i tak jsem se ale na druhý díl ságy moc těšila.

Je skvělé, že máme již tuto neděli 18.6. od 14:00 v Kině Atlas možnost vidět Baahubali: The Conclusion na velkém plátně! Film bude v hindštině s anglickými titulky. Určitě se vyplatí se přijít na film podívat, kdo ví, jestli bude k vidění v kině v Praze ještě někdy v budoucnosti.

Odkaz na facebookovou událost ZDE
Online koupě lístků: ZDE

Musíte vidět první díl, abyste pochopili druhý díl? Hm, myslím, že ano. Pokud to ale už nestíháte, tak si přečtěte moje krátké shrnutí, viz níže, které obsahuje celou řadu SPOILERŮ a je značně zkrácené, ale mělo by vám alespoň trochu pomoci nastínit situaci.


                                                                  Baahubali 2: The Conclusion


SPOILERS * Děj prvního dílu Baahubali: The Beginning * SPOILERS

Samotný příběh sleduje nejprve životní osudy Šivy (Prabhas), chlapce, který byl jako miminko zachráněn tajemnou ženou Šivagami (Ramya Krishnan), která přitom velmi dramaticky nasadila vlastní život. Jeho se ujmou vesničané žijící pod monumentálními vodopády. Celé dětství i dospívání se nemůže od těchto vodopádů odtrhnout a zkouší se dostat na jejich vrchol. To se mu nedaří i přes to, že disponuje nebývalou sílou. Až objev tajemné ženské masky mu dodá motivaci a odhodlání překonat konečně vodopády a najít tu, které maska patří. Vzhledem k tomu, že nejspíš jedinou ženou v jeho vesnici byla jeho náhradní matka, se ani není čemu divit.

Nad vodopády ale nalezne mnohem komplikovanější svět: říši Mahishmati, které vládne zlý utlačovatel Bhallaladeva (Rana Daggubati), tajné uskupení, které se snaží vysvobodit svoji královnu Devasenu (Anushka Shetty) zadržovanou právě oním tyranem a také válečnici Avanthiku (Tamannaah), která se zrovna připravuje na dost možná sebevražednou misi. Právě ona je majitelkou tajemné masky a okamžitým středobodem Šivových milostných zájmů. K dosažení toho, proč na vodopád vlastně lezl, využije Šiva její ženské ješitnosti, krize identity a nedostatku pozorovatelských schopností (jaká válečnice se nechá klidně potetovat bez svého vědomí?). Nakonec se dají přece jenom dohromady během velmi romantického setkání tváří v tvář, kdy se ho ona snaží zabít a on ji svléknout. Šiva pak na sebe vezme její úkol a vydá se zachránit královnu Devasenu ze spárů lotra.

S příchodem do hlavního města Mahishmati zjišťuje, že jeho obličej vyvolává v obyvatelstvu zvláštní reakci a již brzy se celým městem nese jen jedno jméno – Baahubali k velké nelibosti Bhallaladevy. Královnu se mu skutečně podaří zachránit a při následné honičce zabije tyranova syna, a to i přes odpor Kattappy (Sathyaraj), oddaného sluhy a odvěkého obránce trůnu Mahishmati. Kattappa se chce za smrt prince pomstít, když v tom si i on všimne Šivova vzhledu a padne před ním na kolena – je to Mahendra Baahubali! V ten samý moment se na stejném místě objeví i Šivova pěstounská rodina a Avanthika s bratrstvem. Šiva si uvědomí, že k zachráněné královně Devaseně cítí zvláštní pouto. Bodejť taky ne, je to jeho pravá matka!

Šiva je zmaten a žádá vysvětlení. Kattappa ho tedy bere o několik let zpět do minulosti a vypráví mu příběh jeho otce – Amarendra Baahubaliho a politických sporů uvnitř Mahishmati. Zde musím upozornit na fakt, že Šivův otec (Amarendra Baahubali) vypadal naprosto stejně jako náš Šiva/Mahendra Baahubali, což může být pro někoho matoucí. Poslední část prvního dílu se tedy odehrává v minulosti, kdy po smrti Baahubaliho otce (což byl Šivův/Mahendrův dědeček, který, nebudete tomu věřit, vypadal opět úplně stejně jako oni dva, ještě že je jen na obraze a neprochází se taky v ději) a jeho matky, dosedla na trůn švagrová Šivagami. Ta se kromě vlastního syna Bhallaladevy ujala i čerstvě osiřeného Baahubaliho a vychovávala je oba naprosto férově jako skutečné bratry.

Již od dětství byl Bhallaladeva tím zákeřnějším a cílevědomějším a Baahubali tím laskavějším a hodnějším. Problém však nastal v tom, jak vyřešit následnictví trůnu. Příležitost k rozřešení sporu se objevila v podobě útoku strašlivé hordy barbarů, kterým říkali Kalakeyové. Ten, kdo jako první zabije jejich náčelníka, se stane novým vládcem Mahishmati. (Válečné scény jsou mimochodem velmi působivé a podle mne celkem vydařené, když si tedy odmyslíte pár fyzických a fyzikálních nelogičností.) Soutěžní úkol vyhrál Bhallaladeva, i přesto ale Šivagami jmenovala vládcem Baahubaliho, protože se během bojů staral nejen o svůj cíl, ale i o civilisty.

Z toho samozřejmě nejsou úplně všichni nadšeni a je nám jasné, že takhle to nezůstane. Zde však minulost opouštíme a vracíme se do současnosti k Šivovi/Mahendrovi. Situace už mu je jasnější, ale jedna věc mu stále vrtá hlavou. Pokud byl jeho otec tak nepřemožitelným bojovníkem, vojevůdcem a vládcem, tak jak to, že je mrtev? Kattappa se přiznává, že to on Amarendru Baahubaliho zabil! Ano, takový cliffhanger zakončuje první díl. Není proto divu, že druhý díl byl netrpělivě očekáván.


 

 

Add comment

inPagewebsite, domain and webhosting easily