Cestování vlakem


Vlak je v Indii jeden z nejčastějších a nejvytíženějších dopravních prostředků. Železniční síť v Indii je jedna z těch vůbec nejdelších na světě a vlakem tak můžete projet celou zemi. Někoho může děsit představa chaosu, nepořádku a nespolehlivosti indických železnic. Nic ale není tak horké, jak se může zdát, a pro mne bylo cestování vlakem jedním z těch nejlepších zážitků a neskutečně jsem si to užívala. :D
Můžu mluvit jen za třídu SL a 3A (AC 3 Tier), ale vlak mi nepřišel nijak extra špinavý a to ani záchody. U jedné jízdy v SL byly trochu cítit, protože jsme seděly hned za nimi, ale stačilo otevřít dveře ven a bylo to v pohodě.


Třídu 3A-AC 3 Tier bych doporučila pro delší cesty, cesty přes noc a pro první zkušenost s indickými vlaky na otrkání. Vagóny jsou klimatizované, což ale může být spíše nevýhoda, a to asi nejvíce pro ty, co spí nahoře. Proto na to myslete a vezměte si alespoň nějakou mikinu nebo více vrstev. Dostanete polštářek a dvě prostěradla, které byly čisté. My jsme si ve čtyřech lidech rezervovaly dvě horní (upper berth) a dvě dolní postele (lower berth), ale nebylo tak plno, abychom zjistily, jaké by to bylo, kdyby si někdo zarezervoval middle a spal tam. Celkově ve 3A jelo málo lidí, takže tam byl klídek. Ani tam nesmějí procházet prodejci jídla, pití a dárkových předmětů. Při jedné cestě procházel vagónem pravidelně policista, což bylo paradoxně nějakým neidentifikovatelným způsobem spíše zneklidňující. Důležité věci jsem si zabezpečila u sebe a do uličky jsme narafičily naše těžké krosny připoutané k sobě, které vytvořily psychologický pocit obranného valu. :D Spalo se mi lépe než v hostelu a cesta (ta nejdelší 11 hodin) velmi rychle utekla.


Třídou SL (sleeper class) turisté cestují asi nejčastěji. Ikdyž je to spací třída, tak jsme v ní nikdy tak úplně nespaly, protože jsme jely maximálně večer, ne přes noc. Vagónem prochází stále nějací lidé a různí prodejci, vyjímečně žebráci. I tak jsem se tam ale cítila bezpečně, spolucestující byli ochotní a nijak jsme se nemuseli tísnit, dohadovat o místo ani nic podobného. To, že tam nneí klimatizace, mi vůbec nevadilo, protože jsou tam neustále otevřená okna a dveře, takže to hezky profukuje. Bavilo mě koukat se ven nebo vykukovat ze dveří jedoucího vlaku!


Na nádraží vám nejdřív bude připadat, že je neskutečný chaos a zmatek. Po chvíli zjistíte, že se i tam dá celkem lehce orientovat, že to komplikuje hlavně neskutečné množství lidí pobíhajících či pospávajících všude kolem. Na většině zastávek jsou elektronické tabule s příjezdy a odjezdy, kde podle čísla vašeho vlaku zjistíte, na kterou platformu přijede a zdali nemá nějaké zpoždění. Pak již stačí sledovat ukazatele a dojít k tomu správnému nástupišti. Na nástupišti jsou nahoře v určitých rozestupech elektronické cedule, kde se chvíli před příjezdem vlaku rozsvítí jeho číslo (můžete si tak ověřit, že opravdu stojíte správně) a také rozmístění vagónů. Obvykle je totiž vagónů opravdu hodně a proto, aby nemuseli cestující běhat přes celé nástupiště, je předem známé, kde bude jaký vagón přibližně stát. Na většině nádražích najdete občerstvení, záchody, tekoucí vodu a stánek s novinami/knihami.Rezervace:


Jízdenky na vlak je vždy lepší si rezervovat předem. V hlavní turistický sezóně (říjen-březen) a na nejpopulárnějších trasách (Agra, Jaipur, Delhi, Varanasi) hrozí, že by pak daný vlak už nebyl volný. Lístek si můžete zarezervovat již 120 dní předem! Jen ta nejhorší třída (Second class = 2S) není potřeba rezervovat, ale bývá taky nejvíc nacpaná a nejméně pohodlná.

a) Rezervace přes internet

Rezervace přes internet je určitě nejpohodlnější a dá se udělat z domova, již před samotnou cestou.
Stačí navštívit, ne příliš uživatelsky přátelský, portál indických železnic: https://www.irctc.co.in/
Při registraci narazíte na to, že po vás chtějí indické telefonní číslo, kam vám přijde ověřovací kód. Pokud ho nevlastníte, tak nezoufejte, je tu možnost jak se zaregistrovat i bez něj.

 • Proveďte registraci a do telefonního čísla vyplňte vaše české mobilní číslo. Indická čísla jsou delší, takže jsem to vyřešila tím, že jsem tam napsala nuly. (Na zákaznickém mailu irctc mi sice poradili, že si tam mám zadat svoje číslo bez předvolby, to ale prostě nebylo možné).
 • Pošlete email na  care@irctc.co.in ,kde uvedete, že nemáte indické číslo a že prosíte o zaslání verifikačního kódu emailem. Musíte uvést své IRCTC uživatelské ID, které již víte na základě registrace. Dále musíte připojit sken pasu! Ten musí být menší než 1MB a musí být připojen jako příloha, nevkládejte ho přímo do emailu.

 • Emailem obdržíte verifikační kód, který zadáte na stránce IRCTC a už byste měli normálně fungovat.Nevýhody IRCTC:

 • Hlavní nevýhodou je špatná funkčnost webu. Navíc velmi často padá. Když delší dobu nereagujete, nebo vám trvá dlouho něco vyplnit, tak vám to nekompromisně spadne a hodí vás to zpět na přihlášení.
 • Platba. Nově jde platit i kartami z ČR, dříve byla přijímaná jen AMEX karta, což docela znemožňovalo koupi jízdenek. Při platbě musíte vybrat možnost "international cards". Bohužel se mi stalo, že najednou nebyla tato možnost platby možná, ačkoliv to ještě o den dříve šlo. Nepřišla jsem na to, proč se tak stalo, ale o pár dní později už to zase normálně šlo. Prostě záhada.

 • Spojení obou předchozích bodů dohromady: platila jsem a v úplném závěru platby mi stránka spadla. Peníze jakoby odešly, ale IRCTC je nepřijala, takže zůstaly zablokované a rezervace v nepodařených rezervacích. Za pár dní mi přišly zpět, takže v pořádku, ale zase další komplikace.


Cleartrip:

 • Pokud chcete předejít problémům s IRCTC, tak doporučuji portál www.cleatrip.com. S tímto portálem jsem neměla žádné problémy, nepadal a platba byla taky jednoduchá a v pohodě.

 • Ovšem k provedení rezervace na tomto portálu budete opět potřebovat mít založený IRCTC účet! Tomu se prostě nedá vyhnout ani na dalších serverech.

 • Stalo se mi, že mi na cleartripu nešly vyhledat některé spoje, ikdyž na IRCTC ano. Nepřišla jsem na to, čím to je a je dost možné, že to bylo mnou, ale pokud se vám něco nebude zdát, tak je dobré si to ověřit s vyhledavačem IRCTC.

 • Na cleartripu nemůžete zadat kvótu přes kterou chcete jet, nebo jsem na to alespoň nepřišla. Ta normální kvóta pro všechny je general, obvykle jsou ale některé lístky speciálně vyhrazené například pro ženy, turisty či tzv. TATKAL lístky, což jsou lístky na poslední chvíli (72 hod před cestou). Pokud je již nějaký vlak plný, tak je dobré zkusit si zarezervovat lístek na turistickou (nelze koupit online) nebo třeba na ženskou kvótu - samozřejmě pokud jste cestovatelky. :D Nám se takhle podařilo dostat na jinak již zcela obsazenou trasu. Na IRCTC jde dobře vyhledat obsazenost podle kvót.

Další poznámky:

 • Když vyhledáváte nějakou konkrétní stanici, tak si dejte pozor na to, že v některých městech je více zastávek (např. Agra Cantonment, Agra Fort, Agra City).

 • !! Přes IRCTC můžete na jedno ID udělat jen jen 6 rezervací za měsíc, na jedné rezervaci může být až 6 lidí.

 
b) Rezervace osobně

Přiznám se, že osobně jsem lístek nekupovala. V každém ubytování byl dobrý internet, takže jsme vše kupovaly online a jen pár dní před odjezdem vlaku. To však proto, že jsme jezdily mimo hlavní sezónu! Jinak bych to moc nedoporučovala, může pak být dost těžké najít vyhovující volný spoj.

Snad všude byste však měli najít tzv. reservation center, asi bych je nejdřív hledala na nádražích a blízko nádraží. :) Případně bych se zeptala na ubytování, kde by vám také měli být schopni lístky obstarat (ne zadarmo). Pozor ale na to, aby to nebyly falešné lístky! A rozhodně bych nekupovala lístky jen tak od někoho na ulici. Určitě si vždy lístky zkontrolujte.

Slyšela jsem, že při osobní koupi se většinou čeká dlouhá fronta a domluva může být někdy těžší. Někde může být zvlášť přepážka pro ženy či kancelář jen pro turisty. Ale je potřeba vyplnit rezervační formulář, který když vyplníte špatně, tak musíte jít čekat frontu znovu. I z těchto důvodů si myslím, že je online rezervace tím nejlepším řešením.


Užitečné info: http://www.hindustan.cz/vlakem-po-indii/rezervace
http://www.seat61.com/India.htm#classes

 

Add comment

Comments - Overview

 • Parental influenza, died, clerical, groove.

  21 Jun 2019 04:28:44 | eguzocakel

  http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Amoxicillin 500mg <a href="http://mewkid.net/buy-amoxicillin/">Amoxicillin 500mg</a> mvj.xvxz.bollytravel.com.bnf.zn http://mewkid.net/buy-amoxicillin/

  Reply

 • Digital estimates quietness, dyshaemoglobinaemias, toxic, mater.

  21 Jun 2019 05:03:14 | ayuxoduyf

  http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Buy Amoxicillin <a href="http://mewkid.net/buy-amoxicillin/">Buy Amoxicillin Online</a> nwb.crqw.bollytravel.com.arm.me http://mewkid.net/buy-amoxicillin/

  Reply

 • af62194ee4541k83b e286

  18 Apr 2021 05:16:25 | Joshualag

  Hi all! ma favorite city is af62194eegfdsfdf83b c895

  Reply

inPagewebsite, domain and webhosting easily